Skip directly to content

jak se chránit

JAK SE CHRÁNIT

Klíšťová encefalitida je onemocnění, u kterého lékaři dokáží léčit příznaky, nikoliv však její původ. Očkování (vakcinace) je již přes 20 let účinnou ochranou proti této nemoci. Vzhledem k vysokému výskytu infikovaných klíšťat na území ČR je očkování proti klíšťové encefalitidě vhodné pro dospělé i děti, kteří žijí nebo cestují na území ČR. 

RIZIKOVÉ SKUPINY

klíšťaty se můžete nejvíce setkat ve volné přírodě, do rizikových skupin se tedy řadí všichni, kdo se do kontaktu s přírodou dostávají pravidelně, např. pejskaři, myslivci či sportovci, ale i nárazově, např. chataři, chalupáři, turisté, cyklisté, houbaři, zahrádkáři či sběrači lesních plodů.

  • Senioři – díky věku se u seniorů zvyšuje procento zdravotních následků, průběh klíšťové encefalitidy tak může být vážnější.
  • Děti – pokud dítě onemocní klíšťovou encefalitidou, její průběh nebývá až tak dramatický, očkováním (vakcinací) je však možné dítě před nákazou uchránit.
FSME-IMMUN 0,5 ML PRO DOSPĚLÉ OD 16 LET

Injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, inaktivovaná vakcína proti klíšťové encefalitidě.

FSME-IMMUN 0,25 ML PRO DĚTI OD 1 ROKU DO 15 LET

Injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, inaktivovaná vakcína proti klíšťové encefalitidě. Dětská vakcína FSME-IMUN 0,25 ml  je určená dětem od 1 roku věku. Rozhodnutí o očkování v útlém věku vždy záleží na tom, jak často se malé dítě dostane do kontaktu s trávou. V případě, že se dítě pohybuje na zahradě, kde se klíšťata vyskytují, nebo je možnost, že je může do blízkosti dítěte přinést pes, je vhodné o očkování uvažovat. O vhodnosti očkování (vakcinace) proti klíšťové encefalitidě se poraďte se svým pediatrem. Výdej léčivého přípravku (vakcíny) je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě si pročtěte příbalovou informaci. Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. O výši příspěvku na očkování se můžete informovat u příslušné zdravotní pojišťovny nebo se podívejte na přehled příspěvků ZDE. Očkování se skládá ze tří hlavních dávek, které se obnovují po určitém časovém období.