Skip directly to content

KLÍŠTĚ

KLÍŠTĚ

Klíště obecné (latinsky Ixodes ricinus) se řadí mezi roztoče a cizopasníky a je příbuzné pavoukům. Je nechvalně známé jako častý přenašeč nebezpečných nemocí, které mohou způsobit vážné zdravotní následky. Jednou z nejzávažnějších je virové onemocnění klíšťová encefalitida.

DOMOV KLÍŠTĚTE

S klíštětem se můžete setkat kdekoliv ve volné přírodě. Jeho domov je tráva či keře cca do jednoho metru výšky. Místně se vyskytuje kdekoliv, kde je příroda dostupná, např. zahrádka, městský park nebo louky, lesy, riziková místa jsou převážně listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami a bujnou bylinnou vegetací. Klíšťata se vyskytují na okrajích cest, různých strží, prohlubní v terénu i na březích vodních toků a ploch.

VÝSKYT KLÍŠTĚTE

V České republice, stejně jako v sousedních státech Rakousku, Polsku a Německu, se s klíštětem obecným můžete setkat. Hojně se vyskytuje prakticky po celé naší zemi. Narazit na klíště obecné můžete jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. V posledních letech odborníci varují, že klíšťata se dostávají do čím dál vyšších míst díky přenosu na ptácích, vysoké zvěři, lišek a také psů návštěvníků. Endemické oblasti jsou pak místa, kde došlo k přenosu klíšťové encefalitidy infikovaným klíštětem.

INFIKOVANÉ KLÍŠTĚ

Klíště se zpravidla nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve od infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Infekce v klíštěti přetrvává i v jeho dalších vývojových stadiích, kdy jsou celoživotními nosiči viru. Každé z vývojových stádií klíštěte (u dospělých jen samičky) saje krev pouze jednou. Po nasátí odpadnou na zem, kde pod listím dochází během měsíců k jejich další přeměně. Na rozdíl od zvířat je člověk konečným článkem šíření nákazy. Po prvním nakažení od klíštěte již k dalším nákazám od nemocného člověka nedochází. Místa, kde došlo k přenosu onemocnění klíšťovou encefalitidou, se nazývají endemické oblasti.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené napadením infikovaného klíštěte. Statistiky ukazují vzestupnou tendenci tohoto závažného onemocnění na našem území. Nárůst zaznamenávají lékaři zejména u lidí v produktivním věku (zdroj: Státní zdravotní ústav, Infekce v ČR – EPIDAT – leden 2011). Klíšťová encefalitida je onemocnění, u kterého lékaři dokážou léčit následky, nikoliv však původ. Očkování proti klíšťové encefalitidě je účinnou ochranou proti tomuto onemocnění

AKTIVITA KLÍŠŤAT

Klíšťata jsou aktivní v teplých měsících. Útočit na teplokrevné živočichy, včetně člověka začínají zpravidla v druhé polovině března a končí v první polovině listopadu. Vrchol jejich aktivity lze očekávat v období od května do srpna, vždy však záleží na počasí a teplotě.

OCHRANA PŘED KLÍŠŤATY

Při ochraně před klíšťaty je vhodné držet se základních bezpečnostních pokynů:

  • Při pobytu v přírodě nosit vhodné oblečení: pevné boty, dlouhé světlé kalhoty (nejlépe s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavicemi zasunutými do ponožek)
  • Před pohybem v přírodě je vhodné se nastříkat repelentem – před použitím si vždy přečtěte návod, jak dlouho je daný repelent účinný.
  • Při návratu si před vstupem do domu svlékněte svrchní část oblečení, vyklepejte ho a prohlédněte celé tělo, případně domácí zvířata.
  • Kontrolu zopakujte při osobní hygieně včetně intimních míst a vlasů.