Skip directly to content

mýty a fakta o klíšťové encefalitidě

Mýty a fakta o klíšťové encefalitidě a očkování proti její nákaze

O klíšťové encefalitidě a očkování proti její nákaze se šíří mnoho mylných informací – vybíráme pro vás ty nejdůležitější, které uvádíme na pravou míru.

• Při nákaze klíšťovou encefalitidou je nutné okamžitě začít užívat antibiotika - mýtus

Fakt: Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, antibiotika jsou zde tedy zcela neúčinná a na viry nezabírají. U této nemoci se léčí pouze její příznaky.

• Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí jen v zimních měsících – mýtus

Fakt: Nechat se očkovat je možné kdykoliv během celého roku. Liší se pouze intervaly mezi první a druhou dávkou. V zimě díky neaktivitě klíšťat je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v létě je kratší a trvá pouhé dva týdny.

• Když chytnete klíště v době mezi jednotlivými dávkami vakcíny, onemocníte a průběh nemoci bude pak mnohem horší – mýtus

Fakt: Průběh nemoci není horší, nanejvýše může být stejný jako u neočkovaných jedinců. Po první vakcinaci ještě protilátek není dostatek, ale záleží na počtu dnů od očkování. Zpravidla 14 dní po 2. dávce je ochranná hladina protilátek u více než 90 % očkovaných. Po 3. dávce se účinnost zvyšuje až na téměř 100 %. Je proto nezbytně nutné dokončit základní imunizaci podáním 3. dávky. Po podání třetí dávky pak ochrana trvá tři až pět let.

• Vakcína chrání před všemi nemocemi, které klíšťata přenášejí – mýtus

Fakt: Vakcína chrání proti klíšťové encefalitidě, dosud však neexistuje žádná vakcína (očkování) proti dalšímu infekčnímu onemocnění přenášenému klíšťaty – Lymeské borelióze.

• Nákaza hrozí pouze v rizikových oblastech – mýtus

Fakt: V posledních letech se počet klíšťat zvyšuje včetně těch nakažených. Objevují se jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Stěhují se dokonce i do větších nadmořských výšek, kam je zanášejí hlavně ptáci nebo lesní zvěř. Česká republika je zemí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.

• Aplikace vakcíny není vhodná pro malé děti – mýtus

Fakt: Vakcína proti klíšťové encefalitidě FSME-IMMUN je k dostání také ve variantě určené dětem od jednoho roku a nazývá se FSME-IMMUN 0,25 ml. Právě děti mohou také snadno chytit klíště, například při lezení v trávě nebo při hře s domácími mazlíčky. O vhodnosti očkování se poraďte s pediatrem nebo ve vašem nejbližším očkovacím centru.