Skip directly to content

proč je dobré nechat se očkovat

PROČ JE DOBRÉ NECHAT SE OČKOVAT

Vzhledem k vysokému výskytu infikovaných klíšťat na území České republiky je očkování proti klíšťové encefalitidě vhodné pro děti i dospělé, kteří žijí nebo cestují na území České republiky.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je dlouhodobě prověřeno 20 letou praxí a můžete na něj nyní získat příspěvek od zdravotních pojišťoven.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte. K nákaze může také dojít požíváním nepasterizovaného (tepelně neupraveného) mléka, které pochází od nakažených zvířat a výrobků z něho vyrobených. Tento přenos je však méně častý. I když většina nákaz probíhá asymptomaticky, tedy bez zjevných příznaků pozorovatelných pacientem, může infekce v některých případech vyústit v závažné onemocnění – klíšťovou encefalitidu. Virus se po přisátí infikovaného klíštěte dostává nejprve do buněk v bezprostředním okolí rány, během krátké doby však proniká do mízních uzlin, kde se pomnoží a poté putuje do různých částí a orgánů v těle. Nejzávažnější následky může mít přítomnost viru v mozku.

PŘÍZNAKY A PROJEVY KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY

Onemocnění klíšťovou encefalitidou má většinou dvoufázový průběh. Vstupem viru do lidského organizmu počíná inkubační doba onemocnění, která obvykle trvá 7 – 14 dní, někdy se však může prodloužit až na měsíc.

PRVNÍ FÁZE – LEHKÁ CHŘIPKA

Po konci inkubační doby přichází první fáze onemocnění, kdy mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Objevují se bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků. V tomto období se však virus množí dál.

U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojde k úplnému uzdravení. Je však důležité v případě, že jste byli vystaveni přisátí klíštěte a máte příznaky lehké chřipky, navštívit svého lékaře a informovat ho o těchto příznacích.

DRUHÁ FÁZE – SILNÉ BOLESTI HLAVY, NEVOLNOST, TŘESAVKA

V druhé fázi nemoci proniká virus do mozku a pacientovi zpravidla přichází silné bolesti hlavy, doprovázené horečkami, třesavkou, světloplachostí, nevolností a zvracením. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku a paměti, dezorientace a porucha vědomí. Pacient musí být hospitalizován a teprve poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

V některých případech může pacient i po vyléčení trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou. V méně závažném případě může virus postihnout mozkové pleny – pak lékaři hovoří o meningitidě a nemoc má lehčí průběh. Je-li však napadena mozková tkáň, jedná se o encefalitidu, která hrozí větším množstvím vážných zdravotních následků.

PRŮBĚH A NÁSLEDKY KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY

U dospělých a starších lidí bývá průběh onemocnění i jeho následky těžší než u dětí. Klíšťová encefalitida vás však může vyřadit z pracovního procesu i na několik měsíců. Závažnost nemoci se obvykle projevuje větším množstvím obtíží během akutní fáze nemoci a vyšším počtem dnů strávených v lékařské péči.

Zdravotní následky mohou způsobit dlouhodobou pracovní neschopnost a tím zhoršit kvalitu vašeho života.

Obraťte se na svého praktického lékaře a zeptejte se na možnost očkování (vakcinace) proti klíšťové encefalitidě. Více informací můžete nalézt také na stránkách očkovacích center.

DALŠÍ NEMOCI PŘENÁŠENÉ KLÍŠŤATY

Lymská borelióza (též Lymeská borelióza) – bakteriální onemocnění, jehož typickým příznakem první fáze infekce je červená skvrna v místě přisátí klíštěte. Tato skvrna se později kruhově zvětšuje. Proti Lymské borelióze zatím očkování (vakcinace) neexistuje, ale je možné ji léčit antibiotiky.

Další infekce přenášené infikovanými klíšťaty jsou např. babezióza, ehrlichióza, tularémie, Q horečka.