Skip directly to content

čr má nejvíce případů klíšťové encefality

ČR MÁ NEJVÍCE PŘÍPADŮ KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY V EU

Mezi zeměmi Evropské Unie se dlouhodobě objevuje největší počet případů nákazy klíšťovou encefalitidou v České republice.

Více než 25 procent všech případů v celé Evropě bylo v období 2001 až 2010 hlášeno z ČR. Nejvíce případů se objevilo v roce 2006 s celkovým počtem 1029 pacientů. Česko je endemickou oblastí, odkud se klíšťová encefalitida rozšířila.

Za rok 2016 bylo evidováno 565 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou.

KLÍŠŤATA JSOU BLÍŽE LIDEM

Klíšťata se stále více vyskytují v oblastech, které jsou blíže člověku, je proto nutné dávat pozor i na vlastních zahradách, v městských parcích či chatových oblastech. Klíšťata se na jaře probouzejí při teplotách nad 5 °C a jejich plná aktivita naplno propuká 1–2 týdny po posledních mrazech, přičemž nejaktivnější bývají v období od dubna do listopadu. Jelikož však aktivita klíšťat závisí na meteorologických podmínkách, není vyloučen i možný výskyt nákazy KE v zimních měsících.

PREVENCE NÁKAZY

Jediným možným a specifickým způsobem, jak dosáhnout poklesu počtu onemocnění na delší období, je zvýšení proočkovanosti.  Očkování proti klíšťové encefalitidě je vysoce účinné u lidí každého věku, včetně seniorů.

EVROPSKÁ KOMISE I SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE DOPORUČUJE OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDĚ

Všem obyvatelům, včetně dětí, doporučuje očkování proti klíšťové encefalitidě Evropská komise i Světová zdravotnická organizace v oblastech s více než pěti případy na 100.000 obyvatel. I přes tato varování je v České republice očkováno jen 24 % obyvatel.

STÁTY EVROPSKÉ UNIE S ENDEMICKÝMI OBLASTMI

Česká republika není jediná země Evropské Unie s endemickými oblastmi, tedy oblastmi, kde se vyskytují infikovaná klíšťata. Dalšími zeměmi s vysokým výskytem případů nakažení klíšťovou encefalitidou jsou Rakousko, Slovinsko, Německo, Rusko a Pobaltí, Slovensko, Švédsko. Na prevenci je tedy nutné myslet i při cestách do zahraničí.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může zanechat trvalé následky. Očkování je účinná a dostupná prevence nákazy klíšťovou encefalitidou.

FSM-2018.01.010