Skip directly to content

jak se chránit

JAK SE CHRÁNIT

Klíšťová encefalitida je onemocnění, u kterého lékaři dokáží zmírnit příznaky, nikoliv ho však léčit. Očkování (vakcinace) je již po dobu několika desetiletí nejúčinnější specifikou prevencí proti této nemoci. Vzhledem k vysokému výskytu infikovaných klíšťat na území ČR je očkování proti klíšťové encefalitidě doporučeno pro dospělé i děti, kteří žijí nebo cestují na území ČR.

RIZIKOVÉ SKUPINY

Výskyt na našem území je v poslední době prakticky plošný. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech České republiky, včetně horských oblastí a městských parků.

Klinický průběh u dětí bývá zpravidla mírnější na rozdíl od dospělých a starších osob, u nichž je větší pravděpodobnost komplikací včetně dlouhodobých komplikací neurologického charakteru, výjimečně i smrti.

FSME-IMMUN 0,5 ml pro všechny osoby od 16 let věku

Injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, inaktivovaná vakcína proti klíšťové encefalitidě.

FSME-IMMUN 0,25 ml pro děti ve věku od 1 roku do 15 let

Injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, inaktivovaná vakcína proti klíšťové encefalitidě.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml.

Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

O výši příspěvku na očkování se můžete informovat u příslušné zdravotní pojišťovny nebo se podívejte na přehled příspěvků ZDE. Základní očkování se skládá ze tří dávek, v určitých časových intervalech je potřeba přeočkování jednou dávkou.

FSM-2018.01.004