Očkování je účinná ochrana proti klíšťové encefalitidě.
KLÍŠTĚ
KLÍŠTĚ
Klíště obecné (latinsky Ixodes ricinus) se řadí mezi roztoče a cizopasníky a je příbuzné pavoukům. Je nechvalně známé jako častý přenašeč nebezpečných nemocí, které mohou způsobit vážné zdravotní následky. Jednou z nejzávažnějších je virové onemocnění klíšťová encefalitida.

S klíštětem se můžete setkat kdekoliv ve volné přírodě. Jeho domov je tráva či keře cca do jednoho a půl metru výšky. Místně se vyskytuje kdekoliv, kde je příroda např. zahrádka, městský park nebo louky, lesy, riziková místa jsou převážně listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami a bujnou bylinnou vegetací. Klíšťata se vyskytují na okrajích cest, různých strží, prohlubní v terénu i na březích vodních toků a ploch.

V České republice, stejně jako v sousedních státech Rakousku, Polsku a Německu, se s klíštětem obecným můžete setkat. Hojně se vyskytuje prakticky po celé naší zemi. Narazit na klíště obecné můžete jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. V posledních letech odborníci varují, že klíšťata se dostávají do čím dál vyšších míst díky přenosu ptáky, vysokou zvěří, liškami a také psy. Endemické oblasti jsou pak místa, kde došlo k přenosu klíšťové encefalitidy infikovaným klíštětem.
Klíště se zpravidla nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Infekce v klíštěti přetrvává i v jeho dalších vývojových stadiích, která jsou celoživotními nosiči viru. Každé z vývojových stádií klíštěte (u dospělých jen samičky) saje krev pouze jednou. Po nasátí odpadnou na zem, kde pod listím dochází během měsíců k jejich další přeměně. Na rozdíl od zvířat je člověk konečným článkem šíření nákazy. Po prvním nakažení od klíštěte již k dalším nákazám od nemocného člověka nedochází. Místa, kde došlo k přenosu onemocnění klíšťovou encefalitidou, se nazývají endemické oblasti.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené přisátím infikovaného klíštěte. Ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou (KE) je Česká republika na předním místě v Evropské unii. Více než 25 procent všech případů KE v celé Evropě bylo v období 2001 až 2010 hlášeno z ČR. Výskyt na našem území je, v poslední době prakticky plošný. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech České republiky, včetně horských oblastí a městských parků. Klíšťová encefalitida je onemocnění, u kterého lékaři dokážou zmírňovat příznaky onemocnění, nikoliv však léčit jeho příčinu. Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejúčinnější specifickou prevencí proti tomuto onemocnění.
Klíšťata se na jaře probouzejí při teplotách nad 5 °C a jejich plná aktivita naplno propuká 1–2 týdny po posledních mrazech, přičemž nejaktivnější bývají v období od dubna do listopadu. Jelikož však aktivita klíšťat závisí na meteorologických podmínkách, není vyloučen i možný výskyt nákazy KE v zimních měsících.
Při ochraně před klíšťaty je vhodné držet se základních bezpečnostních pokynů:
- Zvolit oblek (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.
- Použít repelentní přípravek, který je vhodné aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.
- V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky.
- Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.
- Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejmout eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).
- Na klíšťaty ohrožená místa nebrat s sebou psy, v případě nutnosti jen na vodítku.
FSM-2018.01.003