Skip directly to content

mýty a fakta o klíšťatech

Mýty a fakta o klíšťatech

O klíšťatech koluje mezi lidmi spoustu různých polopravd a mylných informací, které se většinou předávají z generace na generaci. Vybrali jsme pro vás ty největší mýty, které uvádíme na pravou míru.

• Klíště skáče ze stromů - mýtus

Fakt: Klíště obecné žije v trávě nebo na keřích ve výšce do jednoho a půl metru podle svého vývojového stádia. Nejníže se pohybují larvy, které se přisávají na drobné savce, např. hlodavce. Výše pak žijí nymfy (předstupeň dospělého klíštěte), které se mohou snadno přichytit na srst vašich čtyřnohých miláčků. Nejvýše se pak setkáváme s dospělým klíštětem, které parazituje na člověku.

• Klíště žije pouze v lese - mýtus

Fakt: Lesy, především listnaté a smíšené jsou sice doménou klíštěte, setkat se však s nimi můžete i na zahrádce, na louce či procházce v městském parku, na březích řek a rybníků, okrajích lesních cest a různých strží. Obecně se klíště vyskytuje všude, kde je tráva vyšší než 20 cm. Výrazně méně bývá klíšťat v jehličnatých lesích bez porostu a na prosluněných suchých místech.

• Nejvíce klíšťat se objevuje uprostřed léta - mýtus

Fakt: Není to pravda. Při vysokých teplotách chybí ve vzduchu vlhkost, proto během horkých měsíců zalézají klíšťata pod zem, kde přežívají přisátá na hlodavcích. Jejich největší výskyt je typický pro období jara (březen až červen) a podzimu až do příchodu prvních mrazů. Možná vás to překvapí, ale klíště začíná být aktivní už při teplotách nad 5°C!

• Klíště napadá hlavně lidi se sladkou krví - mýtus

Fakt: Klíšťata se orientují podle čichu. Vnímají lidské pachy, tělesné teplo a zvýšené množství oxidu uhličitého, který člověk a jiní tvorové vydechují. Mýty o změně složení potu po požití piva či česneku nikdy nebyly vědecky potvrzeny. Odpudivý účinek mají pouze repelenty, které mají však dočasný efekt, proto na ně nelze stoprocentně spoléhat.

• Na světlé oblečení klíšťata nejdou - mýtus

Fakt: Barva oblečení nehraje důležitou roli. Světlá látka má jen tu výhodu, že na ní klíště snáze zahlédnete a můžete jej rychleji odstranit. Vedle světlé barvy je vhodné volit i hladký materiál, po kterém klíště hůře šplhá. Do přírody jsou tedy ideální dlouhé světlé kalhoty, nejlépe dole zakončené gumou nebo nohavicemi zastrčenými do ponožek.

• Klíště se musí nejdřív udusit – mýtus

Fakt: Doby, kdy maminky nebo babičky zakáply přisáté klíště kapkou oleje, kouskem másla či sádla jsou pryč. Ani mýtus o vytočení klíštěte proti nebo po směru hodinových ručiček není správný. Do kůže není zašroubované, ústrojí, kterým se klíště drží, nemá tvar závitu. Ani jeho rozdrcení není to pravé. Při rozdrcení klíštěte se dostávají do okolí všechny choroboplodné zárodky, které klíště obsahuje, a hrozí infekce i nepatrnou rankou v kůži. Jak tedy nejlépe klíště odstranit? Nejprve ho zakápněte dezinfekcí, poté ho uchopte pinzetou či speciálními kleštičkami a viklavými pohyby jej opatrně vytáhněte z kůže. Dejte pozor, abyste ho nepřetrhli. Místo přisátí poté znovu potřete dezinfekcí.

FSM-2018.01.006