Skip directly to content

mýty a fakta o klíšťové encefalitidě

Mýty a fakta o klíšťové encefalitidě a očkování proti její nákaze

O klíšťové encefalitidě a očkování proti její nákaze se šíří mnoho mylných informací – vybíráme pro vás ty nejdůležitější, které uvádíme na pravou míru.

• Při nákaze klíšťovou encefalitidou je nutné okamžitě začít užívat antibiotika - mýtus

Fakt: Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, antibiotika jsou zde tedy zcela neúčinná a na viry nezabírají. U této nemoci se léčí pouze její příznaky.

• Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí jen v zimních měsících – mýtus

Fakt: Nechat se očkovat vakcínou FSME-IMMUN je možné kdykoliv během celého roku. První a druhá dávka má být podána v 1 až 3 měsíčním intervalu. Pokud je třeba dosáhnout imunitní odpovědi rychle, může být druhá dávka podána za dva týdny po první dávce. Po prvních dvou dávkách se očekává dostatečná ochrana pro nadcházející sezónu klíšťat. Třetí dávka má být podána za 5 až 12 měsíců po druhé vakcinaci.

• Když chytnete klíště v době mezi jednotlivými dávkami vakcíny, onemocníte a průběh nemoci bude pak mnohem horší – mýtus

Fakt: Průběh nemoci není horší, nanejvýše může být stejný jako u neočkovaných jedinců. Po prvním očkování vakcínou FSME-IMMUN ještě protilátek není dostatek, ale záleží na počtu dnů od očkování. Zpravidla 14 dní po 2. dávce je ochranná hladina protilátek u více než 90 % očkovaných. Po 3. dávce se účinnost zvyšuje na 96-99%. Je proto nezbytně nutné dokončit základní imunizaci podáním 3. dávky. Po podání třetí dávky pak ochrana trvá tři až pět let.

• Vakcína chrání před všemi nemocemi, které klíšťata přenášejí – mýtus

Fakt: Vakcína pomáhá chránit proti klíšťové encefalitidě, dosud však neexistuje žádná vakcína (očkování) proti dalšímu infekčnímu onemocnění přenášenému klíšťaty – Lymeské borelióze.

• Nákaza hrozí pouze v rizikových oblastech – mýtus

Fakt: V posledních letech se počet klíšťat zvyšuje včetně těch nakažených. Objevují se jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Stěhují se dokonce i do větších nadmořských výšek, kam je zanášejí hlavně ptáci nebo lesní zvěř. Česká republika je zemí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.

• Aplikace vakcíny není vhodná pro malé děti – mýtus

Fakt: Vakcína proti klíšťové encefalitidě FSME-IMMUN je k dispozici také ve variantě určené dětem od jednoho roku a nazývá se FSME-IMMUN 0,25 ml. Právě děti mohou také snadno chytit klíště, například při lezení v trávě nebo při hře s domácími mazlíčky. O vhodnosti očkování se poraďte s pediatrem nebo ve vašem nejbližším očkovacím centru.

FSM-2018.01.007