Klíšťová encefalitida: Jihočeský kraj je vrcholkem ledovce

Spojovat si klíšťovou encefalitidu pouze s Jihočeským krajem nebo návštěvou lesa je jeden z velmi častých mýtů spojených s klíšťaty. Klíšťata přenášející tuto nemoc se totiž vyskytují prakticky na celém území České republiky, a to nejen mimo města, ale také v zahradách a v parcích. Jihočeský kraj patří dlouhodobě k místům s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy z celé České republiky. Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou ale roste i na jiných místech. Z pětiletého srovnání vyplývá, že v posledním období došlo k více než zdvojnásobení počtu nemocných na Vysočině a v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji.

 

Jak si stojí váš kraj?

V období od roku 2017 do roku 2021 nejčastěji slyšeli diagnózu „klíšťová encefalitida“ obyvatelé v Jihočeském kraji a na Vysočině. Zatímco v Jihočeském kraji množství případů v porovnání s předchozím pětiletým obdobím vzrostlo o necelých 14 %, v případě Vysočiny to bylo dokonce o necelých 59 %. Přitom je důležité uvést, že celkově vzrost počet případů klíšťové encefalitidy v celé České republice o více než 43 %. Celorepublikový průměr překonaly kromě již zmiňovaných krajů také Karlovarský, Liberecký, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. I když ve zbývajících krajích byl růst počtu případů klíšťové encefalitidy za pětileté období nižší než 48 %, přesto i v nich došlo k nárůstu.

 

Až 99% účinná prevence proti klíšťové encefalitidě

Prevence klíšťové encefalitidy spočívá ve snaze zabránit přichycení klíštěte pomocí vhodného oblečení a repelentů a v očkování proti klíšťové encefalitidě.  Očkování je nejefektivnější specifickou ochranou proti klíšťové encefalitidě a jeho účinnost je 96 až 99 %. V České republice je toto očkování dobrovolné a ve věku nad 50 let je od roku 2022 nově plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

 

Klíště obecné vyhledává hostitele pomocí citlivých receptorů

Klíště obecné je roztoč, který patří k přenašečům řady infekčních chorob včetně klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy. Hostitele mu přitom pomáhají vyhledat velmi citlivé smysly. Jeho receptory jsou citlivé jak na chemické a tepelné, tak na mechanické podněty – včetně otřesů vydávaných blížícím se případným hostitelem.

 

PP-TCV-CZE-0044