Klíšťová encefalitida ve středním věku: Každý čtvrtý případ se týká člověka mezi 45 a 59 lety

Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem. V loňském roce byl každý čtvrtý pacient s klíšťovou encefalitidou ve středním věku (45 do 59 let) a dokonce téměř polovina nemocných patřila do věkové skupiny od 45 do 74 let...

Počet případů klíšťové encefalitidy v pětiletém porovnání vzrostl téměř o polovinu

Počet případů klíšťové encefalitidy v posledních 5 letech vzrostl oproti předchozímu období o 43 %. S tímto onemocněním, které může vést k trvalým následkům nebo ke smrti, se v letech 2017 až 2021 léčilo 3 617 z nás. Nejvíce nemocných bylo přitom zaznamenáno v Jihočeském kraji a na Vysočině. Klíšťová encefalitida nebyla ale výjimkou ani v Praze, kde onemocnělo 200 lidí.

Ochrana před klíšťaty: tipy pro zahrádkáře

Klíšťata se nevyskytují jen na okrajích listnatých a smíšených porostů zarostlých křovinami a bujnou vegetací, na krajích cest i březích vodních toků. S jejich výskytem je třeba počítat i v parcích a na zahradách. Počet případů klíšťové encefalitidy přitom v posledních 5 letech oproti předchozímu období vzrostl. Jak před klíšťaty, která mohou přenášet i virus klíšťové encefalitidy, vyvolávající závažné onemocnění, chránit svou zahradu, a tedy i sebe?

Klíšťová encefalitida: Jihočeský kraj je vrcholkem ledovce

Spojovat si klíšťovou encefalitidu pouze s Jihočeským krajem nebo návštěvou lesa je jeden z velmi častých mýtů spojených s klíšťaty. Klíšťata přenášející tuto nemoc se totiž vyskytují prakticky na celém území České republiky, a to nejen mimo města, ale také v zahradách a v parcích. Jihočeský kraj patří dlouhodobě k místům s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy z celé České republiky. Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou ale roste i na jiných místech. Z pětiletého srovnání vyplývá, že v posledním období došlo k více než zdvojnásobení počtu nemocných na Vysočině a v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji.