Klíšťová encefalitida ve středním věku: Každý čtvrtý případ se týká člověka mezi 45 a 59 lety

Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem. V loňském roce byl každý čtvrtý pacient s klíšťovou encefalitidou ve středním věku (45 do 59 let) a dokonce téměř polovina nemocných patřila do věkové skupiny od 45 do 74 let...

Počet případů klíšťové encefalitidy v pětiletém porovnání vzrostl téměř o polovinu

Počet případů klíšťové encefalitidy v posledních 5 letech vzrostl oproti předchozímu období o 43 %. S tímto onemocněním, které může vést k trvalým následkům nebo ke smrti, se v letech 2017 až 2021 léčilo 3 617 z nás. Nejvíce nemocných bylo přitom zaznamenáno v Jihočeském kraji a na Vysočině. Klíšťová encefalitida nebyla ale výjimkou ani v Praze, kde onemocnělo 200 lidí.

Ochrana před klíšťaty: tipy pro zahrádkáře

Klíšťata se nevyskytují jen na okrajích listnatých a smíšených porostů zarostlých křovinami a bujnou vegetací, na krajích cest i březích vodních toků. S jejich výskytem je třeba počítat i v parcích a na zahradách. Počet případů klíšťové encefalitidy přitom v posledních 5 letech oproti předchozímu období vzrostl. Jak před klíšťaty, která mohou přenášet i virus klíšťové encefalitidy, vyvolávající závažné onemocnění, chránit svou zahradu, a tedy i sebe?

Klíšťová encefalitida: Jihočeský kraj je vrcholkem ledovce

Spojovat si klíšťovou encefalitidu pouze s Jihočeským krajem nebo návštěvou lesa je jeden z velmi častých mýtů spojených s klíšťaty. Klíšťata přenášející tuto nemoc se totiž vyskytují prakticky na celém území České republiky, a to nejen mimo města, ale také v zahradách a v parcích. Jihočeský kraj patří dlouhodobě k místům s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy z celé České republiky. Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou ale roste i na jiných místech. Z pětiletého srovnání vyplývá, že v posledním období došlo k více než zdvojnásobení počtu nemocných na Vysočině a v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji.

Cestujete do zahraničí? I tam můžete onemocnět klíšťovou encefalitidou

Výskyt viru klíšťové encefalitidy byl dosud zaznamenán v Evropě, na Sibiři, v Rusku, v severní Číně, v Jižní Koreji i v Japonsku. Ročně je celosvětově zjištěno více než 12 tisíc případů klíšťové encefalitidy, přičemž Česká republika se na tomto čísle v roce 2021 podílela 587 případy.

Riziko přisátí klíšťat je kvůli chybějícím mrazům vyšší

Praha, únor 2023 – Kvůli nedostatku mrazivých dnů hrozí již nyní přisátí klíšťat a přenos klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy, varují němečtí odborníci. Zatímco borreliózu je možné léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy se lékaři musí spolehnout pouze na mírnění příznaků jako jsou horečka, bolesti hlavy, zvracení a projevy otoku mozku. Protože sezona klíšťat může letos dorazit dříve, již nyní je důležité myslet na ochranu před klíšťovou encefalitidou. Dobře funguje očkování, které je prověřeno 50letou praxí.

Máte psa? I při vyndávání klíštěte z jeho srsti se můžete nakazit klíšťovou encefalitidou

Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka především přisátím infikovaného klíštěte. Méně častým způsobem je ale také přenos při neopatrném vytahování infikovaného klíštěte například domácímu zvířeti. Při odstraňování klíšťat je tedy nutné pamatovat na to, že obsah klíštěte je také infekční. Proto je důležité klíště nerozmačkávat v prstech, a to ani při odstraňování z domácích zvířat. Domácí zvířata zároveň mohou infikovaná klíšťata přinést domů.

Proč jsou u očkování proti klíšťové encefalitidě nutné alespoň 3 dávky?

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které může mít trvalé následky. Efektivní specifickou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. V České republice je alespoň jednou dávkou proti klíšťové encefalitidě očkována třetina z nás. To ale zdaleka neznamená, že dokončí základní schéma skládající se ze tří dávek. A procento přeočkovaných po 3 letech je ještě nižší.

Klíšťová encefalitida: Co byste měli vědět o očkování?

Praha, květen 2023 – Chůzi, běhu nebo jízdě na kole se pravidelně věnuje od dubna do listopadu 68 % lidí v České republice. Češi tráví čas venku i při zahradničení (52 %) a na piknicích (48 %). V těchto měsících se ale zvyšuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou.  Počet lidí, kteří se nakazili tímto závažným onemocněním nervové soustavy, meziročně vzrostl o 18 %. Za posledních 5 let se počet případů dokonce zvedl o 37 % v porovnání s předchozími 5 lety. Na klíšťovou encefalitidu, která může mít celoživotní následky, přitom existuje očkování.

Lidé si pletou klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu

Klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza jsou závažná onemocnění přenášená klíšťaty. I když mají většinou shodného přenašeče, jejich příznaky a léčba se liší. Mezinárodní průzkum, který probíhal mimo jiné i v České republice, ukázal, že tato onemocnění často zaměňujeme.