Počet případů klíšťové encefalitidy v pětiletém porovnání vzrostl téměř o polovinu

Počet případů klíšťové encefalitidy v posledních 5 letech vzrostl oproti předchozímu období o 43 %. S tímto onemocněním, které může vést k trvalým následkům nebo ke smrti, se v letech 2017 až 2021 léčilo 3 617 z nás. Nejvíce nemocných bylo přitom zaznamenáno v Jihočeském kraji a na Vysočině. Klíšťová encefalitida nebyla ale výjimkou ani v Praze, kde onemocnělo 200 lidí.

Nakazit se v České republice můžete kdekoliv

V České republice se klíšťata přenášející virus klíšťové encefalitidy vyskytují prakticky kdekoli, včetně městských parků a zahrad. Přesto očkování proti klíšťové encefalitidě využívá pouze 33 % lidí. Povědomí o možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě je v České republice přitom velmi vysoké a podle průzkumu si více než polovina dotázaných uvědomuje závažnost onemocnění.

Proč je v České republice nízká proočkovanost?

Průzkum ukázal, že téměř třetina dotázaných je chybně přesvědčena, že klíšťovou encefalitidu je možné léčit antibiotiky. Více než třetina dotázaných se pak mýlí v tom, že podle nich existuje specifická léčba, tedy léčba zaměřující se na původce onemocnění. Pravdou je, že lékaři jsou při léčbě klíšťové encefalitidy odkázáni pouze na mírnění projevů onemocnění.

Nezapomeňte na přeočkování

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách. Důležité je nejen dokončit základní očkování, ale také docházet pravidelně na přeočkování. Přeočkování proti klíšťové encefalitidě probíhá již pouze jednou dávkou po 3 nebo 5 letech v závislosti na věku a na tom, zda se jedná o první přeočkování. Z průzkumu přitom vyplývá, že dvě třetiny očkovaných si účinnost očkování pomocí přeočkování již neprodlouží.

Jak vytáhnout klíště?

K přenosu nákazy klíšťovou encefalitidou dochází již po 2 hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Proto je velmi důležité odstranit klíště co nejdříve. Nejprve si připravte speciální kleštičky, nebo pinzetu na klíšťata, navlékněte si gumové rukavice a místo přisání dezinfikujte. Poté uchopte klíště a viklavými pohyby ho pomalu a opatrně vytáhněte. Místo přisátí nakonec potřete dezinfekcí a klíště zlikvidujte například spláchnutím do WC.

PP-TCV-CZE-0045